Styl wabi-sabi. Jak wprowadzić go do swojego domu?

Styl wabi-sabi. Jak wprowadzić go do swojego domu?

Zdeklarowani miłośnicy skandynawskiego stylu coraz częściej inspiracji szukają w... dalekiej Japonii. Pomimo wielu różnic kulturowych, sposób myślenia o dekorowaniu wnętrz rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni jest zaskakująco zbieżny z nordyckim wyczuciem smaku. “Wabi-sabi” brzmi wprawdzie obco, lecz ten styl już na dobre zadomowił się w polskich domach.

Styl wabi sabi - nastepca stylu skandynawskiego

Podstawka na jajko House Doctor Pojemnik ceramiczny DIVA House Doctormiseczka madam stoltzKinkiet na ruchomym ramieniu House Doctor

Ceramiczna podstawka EGG
House Doctor

25,00zł

Ceramiczny pojemnik DIVA
House Doctor

135,00 zł

Drewniana miska Mango
Madam Stoltz

69,00 zł

Kinkiet na ruchomym ramieniu
House Doctor

739,00 zł

Czym wabi wabi-sabi?

Aranżacja domu czy mieszkania jest wprawdzie metodą upiększania przestrzeni, ale staje się także zwierciadłem osobowości.

Odpowiedni dobór i układ mebli, dekoracji oraz dodatków bywa nawet przejawem zmiany podejścia do życia. Szwedzkie lagom nauczało zachowywać niezbędną równowagę, zaś duńskie wzornictwo spod znaku hygge - cieszyć się drobnymi przyjemnościami. Do przemyśleń nad istotnymi wartościami zachęca również japoński styl wabi-sabi.

Wiklinowe lampy wiszace HK Living

Styl Wabi Sabi

Sekret tkwi w prostocie (wabi) oraz radości z upływu czasu (sabi). W czasach pogoni za doskonałością, pora zaakceptować wady i niedociągnięcia. Nie wszystko musi przypominać dzieło sztuki, by mogło cieszyć domowników. Elegancka forma ustępuje miejsca autentyczności. Nie trzeba zrażać się asymetrycznym kształtem, drobnym pęknięciem lub uszczerbkami. To nawet lepiej!

Niedoskonałości to wyraziste detale, które przyciągają uwagę i nie pozwolą zapomnieć o unikalnym przedmiocie. Podążanie za japońskim stylem ułatwia pogodzić się z własnymi ograniczeniami, przez co jest ukłonem złożonym dobrodziejstwu przemijania.

Chodnik pleciony Bloomingville Półka ścienna na dokumenty Pucka Wieszak metalowy na ubraniaMiska Urban Jungle HK Living

Chodnik 120x60 cm

329,00 zł

Półka ścienna Pucka L Woood

119,99 zł

Wieszak ścienny z półką
postarzany mosiądz

339,99 zł

Miska ręcznie malowana
Urban Jungle HK Living

39,99 zł

Lampa wisząca wiklinowa HK Living

 698,22 zł

Dekoracja ścienna Dolphin HK Living Chodnik 90x60cm ART House DoctorPółka ścienna metalowa czarna Madam StoltzPoduszka szara dekoracyjna lnianaKrzesło metalowe WIRE Hk Living
Dekoracja ścienna Delfin

149,99 zł

Dywanik ART 60x90cm

169,00 zł

Półka ścienna z koszami

280,00 zł

Poduszka taupe

149,99 zł

Krzesło metalowe Wire HK Living

849,00 zł

Madam Stoltz aranzacja wnetrza

Wabi-sabi na co dzień

Zastosowanie japońskich zaleceń nie oznacza jednak, że należy sięgnąć na strych po przedmioty, których nie oszczędził ząb czasu. Przy wyborze dodatków należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Na uwagę zasługują meble i elementy dekoracyjne, które odznaczają się skromnym wyglądem. Dominują stonowane kolory, czyli beże, szarości i zgaszone odcienie zieleni. W stylu wabi-sabi królują naturalne materiały, a więc surowe drewno, kamień i lniane tkaniny. Przy wyborze lampy sufitowej lepiej postawić na wiklinowy klosz, niż błyszczącą miedź. Przytulnego charakteru nada z pewnością ręcznie wykonana ceramika.

Wabi-sabi jest głosem buntu wobec nadmiernego i bezrefleksyjnego konsumpcjonizmu. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o producencie. Sprowadzenie gustownej zastawy z Japonii to nie lada wysiłek i niemały wydatek, więc warto sięgnąć np. po skandynawskie rozwiązania. Wytwórcy tacy jak Madam Stoltz lub Bloomingville w swojej pracy kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie oferują produkty, które łatwo zaadaptować na potrzeby aranżacji w stylu wabi-sabi. W tak urządzonym mieszkaniu czas płynie wolniej, co pozwoli cieszyć się z każdej wolnej chwili spędzonej w gronie najbliższych.